Bojujeme za svá práva
Pastafariánství si zasluhuje stejnou úctu
Často slyšíme, že pastafariánství není opravdové náboženství, ale jen recese, pouhý žert. Takové zlehčování naší víry nás bolí. Je sice pravda, že někteří pastafariáni možná svou víru neberou dost vážně. Ale to samé přece lze říci i o mnohých křesťanech či muslimech.
Náš prorok Bobby Henderson se bránil těmito slovy: „Je mi líto, že křesťané shledávají víru, že Létající špagetové monstrum stvořilo vesmír, jako „nesmyslnou“, ale, opravte mě, jestli se mýlím, křesťané věří, že vesmírná židovská zombie, která byla svým vlastním otcem, může nechat člověka žít věčně, pokud budeme jíst symbolicky její maso a telepaticky jí řekneme, že ji přijímáme za svého pána, čímž nás ona oprostí od zla, které je v podstatě lidstva schované proto, že jakousi ženu, která vznikla z žebra, přemluvil mluvící had, aby snědla jablko z kouzelného stromu. A oni si myslí, že představa, že úbytek pirátů způsobil globální oteplování, je směšná?“
Pastafariánství do škol!
V roce 2005 náš Prorok vznesl žádost, aby školy vyučovaly kromě evoluce i naši teorii o stvoření (viz Dopis školské radě). Fyzici sice mluví o Velkém třesku, ale jen my známe podrobnosti.
Vesmír je jako počítačový program (Matrix). Jeho stvořitelem je bytost známá jako "Létající špagetová příšera". Příšera naprogramovala svět asi před pěti tisíci lety. Aby nás zmátla, schválně zařídila, aby to vypadalo, že svět je o miliardy let starší než ve skutečnosti. Bohužel, během práce na Stvoření se Špagetová příšera příšerně opila, což je důvodem, proč náš svět v mnoha ohledech lze označit za zmetkový výrobek. Například existenci zla jsme už reklamovali, ale průběh reklamačního řízení chvíli potrvá (v životě božím chvíle trvá pár milionů let).
Antropomorfní názory, že Stvořitel vypadá jako dědeček na obláčku, jsou pochopitelně absurdní. Vyšší bytost se od lidí jistě liší stejně jako se my lišíme od baktérií. Pastafariáni si Stvořitele představují jako jakési klubko nudlí. Jaký druh nudli je podstatou Létající špagetové příšery, to zatím ale nevíme. Proto jsme navrhli založení výzkumného ústavu při Akademii věd, kde to budeme (za peníze daňových poplatníků) rádi zkoumat. Navrhujeme zřízení dotačních operačních programů EU s názvem Linguini, Pappardelle, Tagliatelle, Fusilli, Fettuccini, Spaghettini a další.
Protestujeme proti znevažování pirátů
Důrazně protestujeme proti karikaturám pirátů jako agresivních lupičů. Ve skutečnosti šlo o mírumilovný lid, který se bil jen v sebeobraně. Konkrétně požadujeme rehabilitaci kapitána Kidda, který byl neprávem obviněn z trestné činnosti.
(Karikatura piráta se zapálenou bombou v klobouku přirovnává piráty k teroristům. Tuto odpornou urážku našeho mírumilovného náboženství zveřejnily dánské noviny Jyllands-Posten. V zápětí - čirou shodou okolností - neznámá loď s černými plachtami vyplenila Kodaň)
Piráti byli spíše něco jako Gandhí nebo Matka Tereza. Měli blízko k bohu, protože často byli v ohrožení života (odtud dřevěné nohy, háky místo rukou, pásky přes oko), Měli mnoho zážitků z blízkosti smrti (viz Raymond Moody: Život po životě). Ti, kteří se vrátili z onoho světa, vyprávěli, že Bůh je jako oblak energie, ze kterého vyzařují paprsky. Nevzdělaní a většinou negramotní (a často ožralí) piráti ho přirovnávali k tomu, co znali ze svého života. Popisovali Boha jako jakési klubko špaget s chutnou rajčatovou omáčkou. Proto se tomuto náboženství pirátů říká podle anglického výrazu pro těstoviny (pasta). Česky asi jako "špagetariáni". Tzv. reformovaní pastafariáni se ale domnívají, že jde o pouhé obrazné přirovnání a pravou podobu Stvořitele nikdo nezná.
Požadujeme právo nosit své tradiční oděvy
Tradiční oděv pastafariánů představuje buď pirátský kroj nebo moderní oděv s elegantním cedníkem na hlavě. V roce 2013 bylo českému pastafariánovi Lukáši Malému upřeno právo mít na občanském průkaze fotografii s tradiční pokrývkou hlavy, jakou nám přikazuje naše víra. Cedník na nudle symbolizuje proroctví o příchodu Velkého cedníku. Když někdo může mít na průkazu fotku s ručníkem na hlavě nebo může chodit do školy v hidžábu, není důvod, proč bychom my nemohli mít cedník. Pravidla musí platit pro všechny stejně.
Požadujeme, aby jídelny respektovaly naše stravovací zvyklosti
Každý pátek by ve školních jídelnách mělo být podáváno alespoň jedno jídlo s těstovinami. Špagety, penne, lasagne nebo alespoň nudlová polévka. Pokud v pátek v kantýně nejsou k jídlu žádné nudle, pastafariáni by měli držet protestní hladovku. Kantýna, kde nejsou žádné nudle, uráží naši víru. Za takovou diskriminaci budeme požadovat odškodné několik milionů.
I my chceme registraci, dotace a daňové úlevy
Pastafariánství dosud nebylo ministerstvem vnitra registrováno jako uznaná církev. V Polsku pastafariáni o registraci zažádali a splnili všechny zákonné podmínky, přesto jim byla registrace odepřena. S odůvodněním, že jsou jen recesisté a ne skutečná církev. Chápete to? To samé lze ale přece říci o každém náboženství! Někomu zase může připadat směšné, čemu věří Mormoni nebo Vegetariáni. O tom ale nemá právo rozhodovat státní úředník. (Podrobnosti o případu)
Už se nechceme skrývat
Piráti byli dlouho pronásledováni a museli skrývat svou pirátskou identitu. Pirátství bylo dokonce trestné! Málokdy jste proto v metru viděli někoho s páskou přes oko a dřevěnou nohou a s bambitkou za pasem. Už se ale nechceme skrývat (coming-out). Připravujeme pochody hrdosti.
Piráti chtějí respekt
Zjistíte, že ke skrytým pastafariánům (tajným pirátům) patří spousta známých osobností. Kožený, Krejčíř, Babiš, solární baroni, politici a soudci, kteří si sami schvalují platy, a mnoho dalších. Například tunel "podpory obnovitelných zdrojů", kdy se rozkrade 50 miliard Kč ročně - to je mistrovský kousek, za který kolegům pirátům tleskáme. Může se směle srovnávat s přepadením španělské galeony s nákladem aztéckého zlata.
Veřejnost by měla podobný banditismus přestat odsuzovat. Piráti kradením pečují o mravnost a duchovní povznesení lidí. Nedělají to pro sebe. Chtějí vás zbavit peněz, protože peníze kazí charakter. Piráti tak bojují proti konzumnímu materialismu.
(Viktor Kožený, známý jako "pirát z Prahy")